O Bir Ramazan Klasiği.. Güllaç :)

2007-09-14 00:40:00

Tüm blogcu dostlarıma mutlu & mes'ud bir ramazan ayı geçirmelerini diliyoruuum

Ramazan klasiğimiz güllacı ise ben tepsiye döşeyerek yapmıyorum. porsiyon şeklinde olunca içindeki malzemeler dağılmıyor ve daha bir güzel oluyor bence:)

 

Malzemeler :
500 gr güllaç (içinde 16 yaprak oluyor)
3 litre süt
1,5 kg şeker (7-8 su bardağı)
3 paket vanilya
2 su bardağı iri çekilmiş ceviz
1 su bardağı ince çekilmiş fındık
1 çay bardağı hindistan cevizi
üzeri için nar danesi:)

Yapılışı:
öncelikle bir kabın içine blenderda incecik hale getirdiğimiz fındığı, daha iri olarak çektiğimiz cevizi ve hindistan cevizini karıştırıyoruz.
sonra 3 litre sütün içine, 3 paket vanilyayı ve şekerin tamamını boşaltıp karıştırarak kaynatıyoruz.
kaynadıktan sonra büyük bir tepsinin içine bir adet yufkayı koyup üzerine kaynar karışımı dökerek yumuşatıyoruz. yumuşattıktan sonra iki ucunu karşı karşıya getirerek dikdörtgen hale getiriyoruz. dikdörgenin orta kısmına 2 yemek kaşığı iç karışımımızdan koyup katlayarak kaselere yerleştiriyoruz. kaseye yerleştirdikten sonra kepçeyle kaynar sütten koyuyoruz. bu şekilde tüm yufkaları bitirdikten sonra kaselerin üzerini bir tepsiyle kapatarak 2 saat bekletiyoruz. servise sunmadan önce sütlü karışımımızı (büyük ihtimalle artacak) tekrar kaynatarak boş bir tepsiye döküyoruz. daha sonra güllacı koyduğumuz kaseleri bu tepsilerin üzerine ters çevirip güllaçları özgür bırakıyoruz. servis yapmadan önce de üzerini ceviz ve nar tanesiyle süsleyip yemek üzere misafirlerimize sunuyoruz Smile
yemeden önce fotoğrafını çekiyoruz :

0
0
0
Yorum Yaz