Sinbo Ekmek Yapma Makinem ve Sütlü Ekmek Tarifi

2007-04-11 14:01:00

Efenim blogcular arasındaki aldım-kullandım-memnunum etkinlikleri nedeniyle ben de iki hafta önce aldığım sinbo-4705 ekmek yapma makinemde (ki bundan sonra kendisine sinbocan diyeceğim) yaptığım leziz bir sütlü ekmek tarifini vereceğim.

kendisini koysepete.com dan aldım.siparişi verdiğinizin ertesi günü sinbo mutfak tartısıyla birlikte hediyeli olarak yolluyorlar. koysepete.com'a teşekkürlerimi iletirim bu arada:)

kendisini merak edenler için :

ekmek makinasında leziz ekmek yapmanın en önemli püf noktası doğru ölçüler ve iyi ürünler kullanmak.

kullandığım iki tür un var, birincisi Efsane marka (bimde satılan) un diğeri de Çorum unu. Efsane ile yapılan ekmekler doyurucu ve leziz olmakla birlikte mayayı coşturduğundan ötürü bazen fazla kabarıp patlayabiliyor. çorum unu daha kontrollü bir kabarma sağlıyor. ancak henüz tatmadım aç aç dolaşıyorum ortalıkta :)

ikinci önemli nokta kullandığınız sıvılar ILIK olmalı. soğuk ya da fazla sıcak olmamalı.

üçüncüsü kitapçığa aldanmayınız. iki kaşık maya koyduğunuzda çok fazla kabarıyor.

bir de ben 900 grlık ekmek malzemesi koyup 700 gr ekmek programında pişiriyorum hem zamandan kazanıyorum, hem de çok kabarıp patlamıyor ekmekler iyi oluyor:)

 

Gelelim Tarife:

1 küçük ölçek tuz (tsp)

1 büyük ölçek şeker (tbsp)

1 büyük ölçek ayçiçek yağı (ben bazen yağ koymuyorum ama)

1 cup süt (ılık)

½ cup su (ılık)

3.5 cup un

1 küçük ölçek dr oetker instant maya

 

Yukarıdaki tarifleri sırasıyla  sinbocan'a koyuyoruz ve aşağıdaki şekilde programlıyoruz.

Program : 1 (Normal Ekmek)

Kabuk Rengi : Açık

Somut Boyutu : 700 gr

(not : ilk yoğurma süresinden sonra sinyal verdiğinde lor ve maydonoz karışımı atılınca da çok süper oluyormuş. onu da deneyip bildireceğim)

Piştikten sonra makineyi kapatıp 10-15 dakika içinde bırakıyoruz. daha sonra ekmeğimizi çıkarabiliriz. Yemeden önce foto çekiyoruz tabiki:) afiyet olsun efenim

0
0
0
Yorum Yaz